Sezon încheiat cu victorie!

#SCM Piteşti – HCF Piatra Neamţ 25-21(15-14)
Echipa de handbal feminin a Piteştiului a încheiat această ediţie de campionat cu o victorie. SCM Piteşti a cîştigat cu 25-21 confruntarea de duminică după-amiază, de pe propriul teren, cu HCF Piatra Neamţ, una dintre echipele fără pretenţii la promovare din această serie.
Disputa cu moldovencele a fost una destul de echilibrată, iar la pauză handbalistele alb-violete au intrat la cabine cu un avans de un gol. La revenirea pe parchet, fetele noastre au menţinut acelaşi ritm, reuşind să se distanţeze la patru goluri pe tabelă pînă la final. În urma acestui rezultat, echipa argeşeană poate încheia sezonul între locurile 4-6. Oficialii piteşteni aşteaptă răspunsul de la Federaţia Română de Handal la contestaţia pe care au depus-o după meciul pierdut cu Neptun Constanţa. Paul Mihăilă, antrenorul echipei noastre este mulţumit de evoluţia fetelor din partida cu moldovencele. „A fost un meci aprig disputat în care nu s-a ştiut cîştigătoarea pînă pe final. După o primă repriză echilibrată, în care am intrat la cabină cu un avantaj de un gol, Piatra Neamţ a revenit pe tabelă şi a preluat conducerea. În ultimele zece minute am reuşit să înscriem 5 goluri fără să primim nici unul şi am reuşit astfel să ne impunem la 4 goluri diferenţă. Una peste alta, pot spune că a fost un sezon mulţumitor avînd în vedere problemele medicale cu care ne-am confruntat. Ne dorim ca în următoarea ediţie de campionat să întărim echipa pentru a putea face o treabă mai bună decît în acest sezon”.