Meci pierdut la mare luptă!

#SCM Timişoara – FC Argeş 29-25(17-16).

Echipa de handbal feminin a Piteştiului a pierdut la mare luptă confruntarea de miercuri, din deplasare, cu SCM Timişoara, una dintre echipele cu pretenţii ale acestei serii. FC Argeş a cedat la o diferenţă de patru goluri, scor 29-25, partida cu bănăţencele. În urma acestui rezultat, argeşencele au coborât pe locul 6, cu cele 28 de puncte, acumulate în 18 etape.
Chiar dacă au pierdut acest meci, handbalistele alb-violete au dat o replică destul de bună timişorencelor, iar cu mai multă atenţie pe faza ofensivă chiar puteau scoate un rezultat bun în această deplasare. Diferenţa dintre cele două echipe s-a făcut după pauză, când echipa pregătită de Titel Răduţă, Paul Mihăilă şi Victor Neagu a avut momente în care nu a fructificat oportunităţile ivite în atac iar gazdele au speculat ineficacitatea piteştencelor pe faza ofensivă. Principalele marcatoare ale grupării din Trivale în această partidă au fost Mînzicu cu 9 goluri, Popescu cu 6, Obedeanu cu 3 şi Udrea cu 2 goluri. Secundul echipei noastre este mulţumit de evoluţia jucătoarelor şi aşteaptă ca acestea să confirme şi de acum încolo forma sportivă bună prin care trec în ultimele săptămâni: „Deşi am pierdut, eu consider că am făcut un meci destul de bun. SCM Timişoara este o echipă de top în această serie, iar în vară va merge la barajul de promovare în prima ligă. În prima repriză nu a fost nici o diferenţă între noi şi adversar. La finalul primelor 30 de minute de joc, scorul a fost 17-16 pentru gazde. După pauză am reuşit să egalăm, însă din păcate, a urmat o perioadă de opt minute în care nu am marcat. Am trimis mingea de trei ori în bară, iar Timişoara a reuşit să se desprindă la 5 goluri diferenţă. Am încercat să revenim în joc, dar nu am putut decât să mai reducem din handicap. Momentul psihologic a fost în acele opt minute de secetă. Până la urmă experienţa şi-a spus cuvântul. Trebuie să mergem mai departe şi să uităm cât mai repede acest eşec pentru că sâmbătă, de la ora 11, avem meciul de acasă, cu CSU Reşiţa, partidă care trebuie câştigată obligatoriu” a declarat Victor Neagu.