Înfrângere la limită în fața campioanei. Urmează duelul cu Timișoara

Vulturii de la BCM U FC Argeș Pitești au disputat joi (04.01) primul meci al anului 2018. La Sala Sporturilor, alb-violeții au fost la un pas distanță de a învinge campioana României. Cu 3 sferturi câștigate, BCM U a cedat la limită în fața Clujului, scor 81-82. Pe sferturi: 30-20, 21-20, 9-24, 21-18.

Prima jumătate a meciului a fost controlată de piteșteni iar la pauză scorul era favorabil, 51-40. Actul al treilea a consemnat revenirea campioanei pe tabela de marcaj. Scorul după 30 minute era 60-64. Sfertul decisiv a fost unul echilibrat, ambele echipe reușind întoarceri de scor spectaculoase. Cu un minut și jumătate înaintea finalului, BCM U conducea cu scorul de 78-72. Au urmat două eliminări pentru gazde. Porter Troupe și Andriy Agafonov au părăsit terenul în ultimele 60 secunde. BCM U a mai punctat o dată de la distanță prin Aco Kostoski, dar nu a fost de ajuns. Clujenii au marcat de 3 ori din interiorul semicerului, respectiv de 4 ori din spatele liniei de pedeapsă iar astfel au plecat învingători din Trivale.

BCM U PITEŞTIAndriy Agafonov (20 pct, 7 rec, 2 pd, 1 int, 22 eff), Porter Troupe (19 pct, 1 rec, 3 pd, 1 int, 13 eff), Aco Kostoski (15 pct, 5 rec, 6 pd, 1 int, 22 eff), Titus Nicoară (12 pct, 7 rec, 1 pd, 1 int, 14 eff), Nick Russell (8 pct, 5 rec, 2 pd, 2 int, 1 c, 9 eff), Marius Ciotlăuș (5 pct, 3 rec, 1 int, 9 eff), Matti Nuutinen (2 rec, 1 rec), Laszlo Lazar (1 rec, 2 c)

U BT CLUJ-NAPOCA: Zeljko Sakic (24 pct, 6 rec)

BCM U a evoluat fără Vlad Corpodean, jucător ce s-a înfruntat cu probleme medicale în ziua meciului. Mai mult, Matti Nuutinen și Aco Kostoski au jucat, nefiind refăcuți după accidentările suferite în trecut.

Echipa noastră ajunge la un bilanț de 7 victorii, 5 înfrângeri și 19 puncte. BCM U se află pe poziția a șasea, fiind la egalitate de puncte cu CSM CSU Oradea.

Sâmbătă dimineață (06.01), vulturii vor lua drumul Timișoarei pentru duelul cu BC SCM din localitate. Va fi un nou meci dificil pentru alb-violeți. Meciul se va desfășura duminică (07.01), cu începere de la ora 18:00, fiind televizat pe Digi Sport.