Hristu Șapera: “Astfel de meciuri prezintă o altfel de provocare mentală și motivațională”

Tehnicianul lui BCM U FC Argeș Pitești a vorbit despre victoria obținută în fața lui Dinamo București, scor 89-58.

Întotdeauna astfel de meciuri prezintă o altfel de provocare mentală și motivațională. Am început un pic cam târziu meciul. Cred că în prima repriză am fost încă în autocar. E și meritul celor de la Dinamo care s-au luptat și s-au folosit de acest aspect. Am arătat o a doua repriză în care am jucat baschetul nostru normal și am făcut diferența. Această relaxare nu trebuia să intervină deși este pe de o parte normală având în vedere și adversarul, dar și calendarul. Sunt mulțumit că am câștigat și acest meci. Avem cinci victorii consecutive și trebuie să continuăm în același ritm după pauza cauzată de jocurile echipelor naționale. E o perioadă lungă până la următorul meci oficial și acest lucru trebuie să nu ne afecteze momentul bun pe care îl traversăm.

După primele 6 runde, BCM U se află pe poziția a 2-a în clasament, având un bilanț de 5 victorii, o înfrângere și 11 puncte.