Florentina Ivănescu, locul 5 la Cupa Europei

Acum câteva zile, în Italia, la Follonica a avut loc o o etapă de Cupa Europei la judo. La competiţia rezervată cadeţilor, România a fost reprezentată de şase sportivi printre care şi argeşeanca Florentina Ivănescu. Sportiva legitimată la CSM Piteşti – FC Argeş a fost foarte aproape de podium, însă a ratat la mustaţă medalia de bronz.
Florentina a terminat concursul categoriei 57 de kg pe locul 5. În altă ordine de idei, România a plecat de la acest concurs cu o medalie de argint obţinută de Adrian Sulca la categoria 73 kg. Sportivul român a făcut un concurs foarte bun trecând de Paradi Balazs (Ungaria), Ibragimgadzhi Suleimanov (Rusia) si Marko Jurkovic (Slovenia), însă a fost învins în finală de maghiarul Gergely Nerpel. La competiţia din Italia au luat startul 534 de judoka, 305 băieţi şi 229 de fete. În afară de argintul lui Sulcă, la această competiţie, România a mai ocupat trei locuri nouă prin sportivii Alexandru Creţ, Vlad Topală şi Riccardo Stoica, toţi la categoria – 81 kg, în timp ce Alexandra Paşca – 48 kg şi Florentina Ivănescu – 57 kg au ocupat locurile cinci.