Denisa Dragomir, bronz la Campionatul Mondial!

Acum câteva zile, în Italia, la Premana s-a desfăşurat Campionatul Mondial de alergare montană pe distanţe lungi. La această întrecere la care au luat startul cei mai buni atleţi din lume, România a fost reprezentă de o o delegaţie de 12 persoane conform fra.ro, site-ul oficial al Federaţiei Române de Atletism.
Din lotul tricolor care a făcut deplasarea în Italia au făcut parte sportivii Denisa Dragomir, Cristina Ghiţă, Iulia Găinariu, Ingrid Mutter, Bogdan Damian, Viorel Palici, Szabolcz Gyorgy şi Viorel Preda, antrenorii Daniela Vieru şi Sergiu Dascălu, precum şi maseurul Jan Ungureanu. În cursa individuală de 34 de km, musceleanca Denisa Dragomir, sportivă legitimată la CSM Piteşti – FC Argeş s-a clasat pe locul 3, iar la cursa feminină pe naţiuni, echipa României, formată din Denisa Dragomir, Cristina Ghiţă, Iulia Găinariu şi Ingrid Mutter, a obţinut medalia de bronz. În competiţia pe echipe, primele două locuri au fost ocupate de Italia şi SUA. În cursa individuală,Ingrid Mutter s-a clasat pe locul 8 iar Iulia Găinariu pe locul 28. Tot în cadrul acestui concurs Cristina Ghiţă a fost nevoită să abandoneze după ce a suferit un şoc hipotermic. Delegaţia României a fost condusă de antrenorul Valentin Coroja, coordonatorul secţiei de atletism de la CSM Piteşti.