Andriy Agafonov la cea mai bună prestație stagională

Alb-violeții lui Hristu Șapera au obținut al șaselea succes consecutiv. În cadrul etapei a 7-a, BCM U a trecut, la Pitești, de Politehnica Iași, scor 78-68. A fost primul meci disputat de vulturi după pauza de 3 săptămâni.

Cel mai eficient jucător al victoriei a fost Andriy Agafonov, ucraineanul stabilind și cea mai bună prestație stagională.

În 27:21 minute petrecute pe parchet, Andriy a avut 8/10 la aruncările de două puncte, 1/2 la cele de la distanță și 3/4 la linia de pedeapsă, pentru un total de 22 puncte. El a adăugat 9 recuperări (3 ofensive), 3 pase decisive, 2 capace și 3 posesii pierdute, pentru un index al eficienței de 29. Pivotul născut la Odessa a fost lider al echipei la puncte, recuperări, eficiență, capace și faulturi obținute.

În 7 meciuri de campionat, Andriy are medii de 18.1 puncte, 7 recuperări, 1.6 pase decisive, 0.7 intercepții, 1.4 capace și 2.4 posesii pierdute, pentru 20.1 la eficiență. El are 59% la două puncte, 40% la trei puncte și 78% la linia de libere.

Iată liderii BCM U Pitești la cele mai importante capitole statistice în meciul de sâmbătă: