A șasea victorie consecutivă pentru BCM U FC Argeș Pitești

După pauza pricinuită de meciurile echipelor naționale, vulturii piteșteni au revenit în Liga Națională cu un joc în fața propriilor suporteri. În cadrul rundei a 7-a, BCM U a trecut de Poli Iași cu scorul de 78-68, reușind astfel al șaselea succes consecutiv. Scor pe sferturi: 23-19, 19-17, 16-19, 20-17.

A fost un meci în care Troupe&Co au înfruntat o echipă ce s-a bazat, pentru prima dată în acest sezon, pe doi fundași americani, respectiv pe Lipkins și Jackson. Un joc controlat de la început până la final de BCM U, care a reușit să se impună la o diferență de 10 puncte și astfel să se mențină pe podiumul clasamentului.

BCM U PITEŞTIAndriy Agafonov (22 pct, 9 rec, 3 pd, 2 c, 29 eff), Porter Troupe (19 pct, 2 rec, 5 pd, 1 int, 22 eff), Titus Nicoară (11 pct, 8 rec, 2 pd, 1 int, 1 c, 14 eff), Matti Nuutinen (10 pct, 8 rec, 1 pd, 1 int, 15 eff), Nick Russell (6 pct, 3 rec, 9 pd, 1 int, 8 eff), Vlad Corpodean (4 pct, 2 rec, 4 eff), Laszlo Lazar (4 pct, 2 rec, 4 eff), Aleksandar Kostoski (2 rec, 6 pd, 2 eff), Marius Ciotlăuș (1 rec)

POLI IAȘI: Terrell Lipkins (15 pct, 5 rec)

% 1 punct – 79-62

BCM U rămâne pe pozția a doua în Liga Națională de Baschet masculin, fiind la egalitate de puncte cu cei de la U BT Cluj-Napoca. În următoarea rundă, alb-violeții se vor depalasa la Târgu-Mureș pentru duelul cu BC Mureș. Meciul este programat a se desfășura sâmbătă (09.12), cu începere de la ora 19:30.